Бомба: ДУИ ќе поддржи предвремени парламентарни избори ако не добиеме датум во јуни?

t

Ќе има предвремени парламентарни избори доколу во јуни нема почеток на преговорите за членство во Европската Унија , информира извор близок до Демократската унија за интеграција (ДУИ) за порталот „КД Политик“.

„Блокадата на парламентот од страна на опозицијата и можниот недостаток на европска перспектива со неопределување датум за преговори не оставаат друг избор освен одржување на нови парламентарни избори“, вели изворот на „КД Политик“.

Според пишувањето на порталот, ,на предвремените избори ДУИ нема да оди во предизборна коалиција со македонските партии – ниту со СДСМ ниту со ВМРО-ДПМНЕ.

Официјално, од партијата велат дека немаат конкретен став за можноста за предвремени избори, но не ги демантираат информациите на „КД Политик“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зошто Мицкоски ги брани избрканите од „Комуналец“,…

Отстранувањето на речиси 40 лица од платниот…

Закажани избори во Бугарија – СДСМ може…

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска распиша предвремени…

Апасиев: Наместо да го затворат, СДС и…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев го коментира…

Јане Ченто: Единствен излез од овој ќорсокак…

Брзи избори се единственото решение за ситуацијата…

Распуштен италијанскиот Парламент: Италија оди на избори

Претседателот на Италија, Серџо Матарела денеска го распушти Парламентот…