Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше Југославија, ЕУ и САД ѝ одземаа територија на Србија и никој од вас не реагираше!

t

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со својата надворешна политика ја украдоа територијата на Србија и никој од вас до ден денес не ја осуди, изјави чешкиот пратеник и член на партијата „Слобода и директна демократија“, Јарослав Фолдина во обраќање пред владејачката коалиција од пет партии пред Претставничкиот дом на чешкиот парламент.

„НАТО не ѝ објави војна на Југославија, туку ја бомбардираше, ја уништи нејзината енергетска инфраструктура со графитни бомби, фрлаше касетни бомби врз населението, истрела ракети со осиромашен ураниум и никој од вас досега не го осуди“, рече пратеникот.

Агресијата на НАТО против СРЈ траеше 78 дена, при што имаше 30.000 воздушни напади, истрелани 50.000 деструктивни проектили. Повредени се 12.500 жители, а причинета е огромна материјална штета на бројни воени и цивилни објекти, училишта, здравствени домови, споменици на културата, медиумски куќи и слично.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Грковска од Вашингтон: Со одолговлекување на членството…

За Македонија, како најнова членка на НАТО…

Крај на драмата: САД соопштија дека го…

САД соопштија дека е соборен кинескиот воздушен…

Бајден: Ќе се погрижиме за кинескиот шпионски…

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден,…