Објавено на:

Бомба од Блумберг: САД можат да го запрат увозот на нафта и без согласност на Европа

t

Администрацијата на Соединетите Американски Држави ја разгледува можноста за воведување забрана за извоз на руска нафта во земјата без согласност на европските партнери, објави агенцијата Блумберг, повикувајќи се на добро информирани извори.

Како што соопшти претходно оваа агенција, американската администрација разговара со нафтената и гасната индустрија за последиците од забраната за извоз на нафта за американските потрошувачи, како и за глобалните испораки.Според изворите на споменатата агенција, Вашингтон се уште нема донесено конечна одлука за блокадата на извозот, можниот рок и обемот на таквата забрана.
Да потсетиме, претходно беше објавено дека државниот секретар на САД, Ентони Блинкен изјавил дека САД и Европската унија ја разгледуваат перспективата да го запрат купувањето на нафта од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утврдена делегацијата за стратешки дијалог со САД:…

Владата на Република Македонија на денешната 45-та…

Новак: Унгарија ќе гласа за ембарго на…

Унгарија ќе гласа за шестиот пакет санкции…

САД бара ЕУ да воведе царини за…

Претставници на американското Министерство за финансии изјавија…

Нова политика кон Куба, САД ги ублажува…

САД информираа за чекори што ќе доведат…

Шаленберг: Знаеме дека Русија има голем потенцијал…

Неопходно е ЕУ да помине од зборови…