Објавено на:

Бомба од Илон Маск: Сака да купи српска компанија!

t

Компанијата ТЕСЛА МОТОРС се обрати до новосадскиот производител на минерална вода МИНАКВА со барање за соработка која би опфатила стекнување или купување на поголем дел од производството.
Минаква е производител на минерална вода богата со јод, која е во фокусот на интересот на оваа позната компанија.

Сања Бјелица, директорка на Минаква, ја коментира веста: „Точно е дека ТЕСЛА не контактираше и покажа интерес, но контактираше и со неколку други производители во Европа кои имаат вода со природен јод. Во моментов подготвуваме примероци и анализи кои ги испраќаме до Калифорнија. Не сме заинтересирани. на продажба, но ќе понудиме некои количини. Повеќе детали ќе знаеме за неколку недели“.

Јодот е стратешки производ и освен што му користи на организмот, го штити од радиоактивност. Во ретките минерални води, како што е Минаква, се наоѓа во природна органска форма, што е уште повредно на пазарот од јод во таблети. – пишуваат српските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Анкета: Србите не знаат дали сакаат да…

На евентуален референдум за влез во Европска…

Ослободен Србинот кој вчера беше уапсен на…

Поранешниот полицаец Миљан Јовановиќ, кој беше уапсен…

Значи некој ќе си легне на брашното:…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, синоќа…

Србија и Унгарија ќе ја поканат Македонија…

Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура,…

Познато кога ќе продолжат преговорите меѓу Косово…

Во вторник, 4 април, во Брисел продолжува…