Објавено на:

Бомба од Киев: Од 2019 се подготвуваме за војна

t

Владата на Украина почна да се подготвува за „голема војна“ од крајот на 2019 година, изјави за телевизискиот канал NBC секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Алексеј Данилов.

„Се подготвувавме за војна, подготовката започна по 8 декември 2019 година, кога претседателот Зеленски не се согласи во Париз со условите што ни ги предложија Русија, Франција и Германија. Најблаго кажано, тој рече: „не, пријатели, нема да има три Минск, ние ќе ја браниме нашата земја“. Следниот ден сфативме дека голема војна со Руската Федерација е неизбежна“, изјави Данилов.

Според него, тие ја започнале подготовката „многу претпазливо“, поради што „по 180 дена руските специјални операции се на нивна територија“.

Одговарајќи на прашањето на водителот зошто украинските власти не ја објавија оваа информација порано, Данилов одговори дека властите не се обврзани да објавуваат се.

„Да ве предупредевме дека утре ќе има војна, да не се случат одредени работи, денес непријателот веќе ќе беше во Варшава, Талин, Вилнус и други градови“, рече Данилов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Прекини на електричната енергија: Киев повторно во…

Вонредни прекини на електрична енергија се во…

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Поранешен советник во ЦИА: Жал ми е,…

Загубите на вооружените сили на Украина и…

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…