Бомба од Курти: Договор со Србија може да биде постигнат за неколку месеци

t

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека договорот меѓу Косово и Србија во форма на целосна нормализација на односите може да се постигне за неколку месеци, а за тоа е потребно најголемо можно вклучување на Брисел и Вашингтон, пренесува Репортерс.
Ако имаме добра волја и се залагаме за договор меѓу Косово и Србија, за целосна нормализација на односите, убеден сум дека тоа ќе се постигне за неколку месеци“, рече Курти.

Курти рече дека Косово направило чекори напред во дијалогот, но не и Србија.

„Ние сме посветени, конструктивни, активни, креативни во дијалогот, но за договор се потребни двете страни, а додека Косово правеше пари, Србија правеше чекори назад. Од една страна испраќаат писма и барања за враќање на српската војска на Косово, а од друга повикуваат на барикади на север, што е незаконски чин на Косово“, рече Курти.

Курти изјави дека министерот за внатрешни работи Џељаљ Свечља е во постојан контакт со КФОР и Еулекс за да се отстранат барикадите.

„Барикадите на север не се израз на моќ, туку на немоќ. Тие барикади мора да се отстранат. На КФОР му дадовме малку време да ги отстрани. Министерот за внатрешни работи е во постојан контакт со КФОР и ЕУЛЕКС за да се отстранат овие барикади. кои не припаѓаат на цивили, туку припаѓаат на вооружени криминални групи, чии лидери имаат налози за апсење и се на црната листа на американското Министерство за финансии.Колку побрзо бидат отстранети, толку подобро ќе биде за Косово, но и за граѓаните на Србија, “, рече Курти во интервју за A2CNN.

Тој додаде дека Белград ќе го покрене прашањето за ЗСО како дел од дијалогот.

„Договорот за формирање Заедница на општини со српско мнозинство е направен во 2013 година, потоа потврден во 2015 година, но не го помина тестот на Уставниот суд. Погодете што, во Брисел се склучени 33 договори, инсистира Србија на тој договор што не го помина тестот на Уставниот суд „Не негирам дека Србија ќе го постави прашањето за ЗСО како модел за решавање на прашањето за правата на националните малцинства во рамките на дијалогот. Нека го направи тоа во рамките на дијалогот дека мораме да го развиваме во Брисел“, рече Курти.

Курти рече дека косовските Срби нема да се користат како инструмент на Белград за хегемонистички аспирации.

„Србите не можат да дозволат Белград да ги користи како инструмент за хегемонистички аспирации, а од друга страна во Владата на Косово имаат гаранција за нивните права и уво што ги слуша сите барања што можеби ги имаат. Не само премиер на Албанците, јас сум премиер на сите граѓани на републиката, без разлика на националност, возраст, пол и верска припадност, но не можеме да ги надоместиме загубите што ги предизвика Милошевиќ со својата геноцидна политика на Белград. Сакаат да се вратат пред прогласувањето независност во 2007 година, понекогаш сакаат да се вратат пред ослободувањето на Косово во 1998 година или „Во 1999 година ништо од тоа не е можно. Колку побрзо ќе станат свесни за тоа, толку подобро ќе бидат. Хистеријата во Белград мора да престане и ќе дојде до политичка и социјална нормализација меѓу двете земји“, додаде Курти.

Многу експерти не би се согласиле со тврдењата на Курти, особено во однос на почитувањето на бриселскиот договор, чии точки косовскиот премиер одбива да ги спроведе, пред се формирањето на Заедницата на српски општини.

Исто така, за време на неговата влада се зголемил и бројот на напади врз малцинските заедници, пред се Србите, од кои до 2021 година имало 136.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На сред терен запрело срцето на млад…

Српскиот интернационалец Драги Гудељ колабираше на сред…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

Се сретнаа двајца од тројцата премиери Албанци…

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е…

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…