Бомба од Рама: Косово нема долго да чека за конечно признавање!

t

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на заедничката седница на парламентите на Албанија и Косово изјави дека ќе дојде конечното признавање на Косово и дека за тоа нема да чека долго, пренесува Репортерс.


Во говорот пред пратениците на Косово и Албанија во Тирана, албанскиот премиер рече дека верува оти Косово ќе биде признаено во секој случај во светот.

„Верувам дека конечното признавање ќе дојде порано отколку подоцна и дека Косово нема да чека додека ја прогласи својата независност за конечно да биде меѓународно признаено и да биде присутно во секој случај на целата општа организација на светот во која живееме. “, рече Рама.

Премиерот на Албанија во својот говор се осврна на ОВК и ДСК, како и на Ибрахим Ругова, наведувајќи дека без нив „денес не може да се разбере“, но посочи и дека „Хашим Тачи е привремено одделен од нас“.

Во моментот кога Рама почна да зборува, пратениците на Демократската партија ја напуштија собраниската сала каде се одржуваше заедничката седница на парламентите на Албанија и на Косово по повод 110-годишнината од независноста на Албанија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Додик: Немам против Курти да си игра…

Претседателот на Република Српска Милорад Додик денеска…

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Уапсен Албанецот кој пукаше од автомобил во…

Полицијата во Грачаница приведе лице кое синоќа…

Вечна слава на апостолот на македонското револуционерно…

Македонците од Албанија денеска по завршувањето на…

Вучиќ: Никогаш нема да преговарам за да…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во српското…