Објавено на:

БОМБА од Украина: Порошенко се обидел да избега во Полска

t

Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко се обидува да ја напушти земјата и да замине во Полска, соопшти украинската гранична служба.


„Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко сега се наоѓа на контролниот пункт Рава-Русскаја на царината Лавов, и се обидува да замине од Украина за Полска со лично возило од марката Range Rover“, се вели во Телеграмскиот канал на одделот.


Истовремено, претходно Порошенко напиша на Фејсбук дека бил во Лавов, каде од странство биле испорачани пикапи, панцири, беспилотни летала и друга воена опрема, која екс-претседателот потоа помага да ја достави до војската.

Според украинските медиуми, информацијата за заминувањето на Порошенко од Украина ја објави неофицијален Телеграмски канал на царинската служба. Во исто време на социјалните мрежи се појавија фотографии од експретседателот како наводно ја преминува границата.

Во Украина, Порошенко е осомничен за предавство и помош за тероризам во случајот со испораките на јаглен од Донбас, му се заканува затворска казна до 15 години. Претходно, екс-претседателот рече дека против него се покренати 130 кривични предмети, но околу 40 од нив се веќе затворени.
Во јануари, Окружниот суд Печерски во Киев го ослободи Порошенко на личен ангажман во случајот на предавство, обврзувајќи го да ги предаде своите пасоши за да патува во странство и да не патува надвор од Киев и регионот без дозвола на истражителот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ