Објавено на:

Бомба од Франција: Подготвени се да признаат автономија на Корзика доколку престанат насилствата!

t

Франција ѝ се поклонува на „автономијата“ на Корзика по немирите.

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин призна дека Париз е подготвен „да оди до автономија“ на островот Корзика пред неговата посета во среда, но инсистираше на тоа дека нема да има дискусии додека опстојува насилството.

Обвинителите велат дека имало 102 повредени во неделата – 77 полицајци – додека демонстрантите жестоко реагирале на нападот во затвор врз корзиканскиот националист Иван Колона, означувајќи го како обид за атентат поддржан од државата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Нова револуција: Французите ја запалија зградата…

Стотици илјади Французи протестираа денеска против пензиските…

ФРАНЦИЈА ПАРАЛИЗИРАНА: Народот се обедини и блокираше…

Демонстрантите лути на францускиот претседател Емануел Макрон…

(Видео) ФРАНЦИЈА ГОРИ: Макрон го предизвика гневот…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Макрон им се заинати на Французите: Нека…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…