Објавено на:

Борел: ЕУ да размисли за запленување на руските девизни резерви

t

„Европската унија треба да размисли за запленување на замрзнатите руски девизни резерви за да помогне да се плати за повоената обнова на Украина“, изјави денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Џозеф Борел.

Тој во интервју за „Фајненшл тајмс“ рече дека би било логично ЕУ да го направи истото што го направија САД со средствата на авганистанската централна банка откако Талибанците дојдоа на власт, пренесува Ројтерс.

„Имаме пари во џебовите и некој треба да ми објасни зошто е добро за авганистанските пари, а не е добро за руски пари“, рече високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…

Само со пријава ќе може да се…

Ние ќе бидеме таму за да воспоставиме…

МВР најостро ги осудува лагите дека бугарска…

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира…