Објавено на:

Борел: Настаните во Буча не можам да ги наречам геноцид

t

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел, денеска го коментираше настанот во украинскиот град Буча и рече дека нема да го нарече геноцид.

„Зборот геноцид би го употребил за многу пострашни работи“, изјави Борел во интервју за радиостаницата COPE, пренесува РИА Новости.

Настаните во градот Буча доведоа до нова серија меѓусебни обвинувања меѓу Русија и Украина.

Киев ги обвинува руските сили за воени злосторства во тој град со убивање цивили, додека Москва тоа категорично го отфрла и тврди дека станува збор за уште една провокација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаши: Ако Курти ги формира ЗСО, ќе…

Поранешниот советник на косовскиот премиер Албин Курти,…

Ова е најмладиот сериски убиец на Балканот,…

Криминологијата вели дека сериските убијци не се…

Димитриевски: Не ми пречи Бугарите да бидат…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во…

Недостиг на судска и медиумска независност и…

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството,…

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…