Објавено на:

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има ограничувања

t

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија Жозеп Борел изјави дека руско-кинеското партнерство има граници и дека Европа треба да ги поздрави сите обиди на Пекинг да се дистанцира од Москва.

Борел посочи дека Кина, иако има воспоставено блиски дипломатски и економски врски, не формирала воен сојуз, ниту испорачувала оружје на Русија.

– Се чини дека ова неограничено пријателство има граници, рече Борел, нагласувајќи дека Кина „не ја преминала црвената линија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

(Видео) НАТО во кое Македонија членува ни…

НАТО во кое Македонија членува не го…