Објавено на:

Борел се закани со нови санкции: Ако Белорусија прифати руско нуклеарно оружје, тоа ќе биде закана за цела Европа

t

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска оцени дека доколку Белорусија го прифати руското нуклеарно оружје, тоа би значело неодговорна ескалација и закана за европската безбедност.

„Белорусија сè уште може да го запре тоа, тоа е нивен избор“, напиша тој на Твитер.

Според Борел, ЕУ е подготвена да одговори со нови санкции.

Денеска Москва и Минск договорија распоредување на тактичко нуклеарно оружје од Русија на територијата на Белорусија. Двете земји имаат исклучително добра соработка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Како Европа ги згрижи украинските бегалци? Сè…

Украинските бегалци сѐ повеќе се мета на…

Жешка пролет: Русија распоредува тактичко нуклеарно оружје…

Москва и Минск се договорија за распоредување…

САД ги преминаа сите граници на пристојност

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…