Објавено на:

Борел се залага Кина да посредува во војната во Украина

t

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, се залага Кина да се вклучи во посредувањето во руската војна против Украина.

„Нема друга алтернатива. Ние Европејците не можеме да бидеме посредници, јасно е… Ниту САД тоа го можат. Па кој друг? Тоа мора да биде Кина, јас верувам во тоа“, рече Борел во интервју за шпанскиот весник „Ел Мундо“.


Борел, кој е Шпанец, меѓутоа призна дека завојуваните страни и нивните поддржувачи немаат цврсти планови за надворешното посредување од Кина.

„Ние не ги прашавме за тоа, а ниту Кинезите“, додаде тој.

Борел во интервјуто ја брани европската позиција на испорака на европско оружје во воената зона и за наметнување строги санкции кон Русија.

„Овие мерки се апсолутно неопходни“, рече тој, и покрај истовремените дипломатски напори за решавање на конфликтот.

„Испораките на оружје им овозможуваат на Украинците да се борат, да бидат во подобра позиција да преговараат и, ако е можно, да постигнат прекин на огнот“, изјави поранешниот шеф на шпанската дипломатија и поранешен претседател на Европскиот парламент.

„И после тоа, дипломатијата мора да ја игра својата улога, а тука Кина мора да има своја улога“, нагласи шефот на европската дипломатија во интервјуто за „Ел Мундо“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…