Објавено на:

Борел: Храната ќе станува се поскапа

t

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште еднаш предупреди на глобалниот недостиг од храна поради војната во Украина, која е еден од најголемите светски производители на жито, бидејќи житото поради борбите не може да се извезува, да се жнее или да се сади.

-Има недостиг од храна и тоа ќе продолжи. Кога ја има, таа е скапа, многу поскапа отколку што многу луѓе може да си дозволат – рече Борел на прес-конференција по состанокот на министрите за развој на ЕУ.


Ако луѓето трошат повеќе средства за храна, додава тој, имаат помалку за образование и здравје, што, според него, ќе ги продлабочи сиромаштијата и нееднаквоста.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ не ги храни, Бугарија може да…

Без униформна акција, може да дојде до…

Албанија минатата година увезе 900 тони храна…

Националниот завод за статистика на Албанија објави…

ОН: Кризата со храна ќе предизвика дополнително…

Кризата со храна предизвикана од војната во…

Сите терсене, ние наопаку: ФАО соопшти дека…

Светските цени на храната паѓаат втор месец…

Ковачевски смирува: Има храна и енергенси, нема…

Стоковите резерви се на ниво пропишано со…