Борел ја сумираше 2021 година, Македонија воопшто не ја спомна

t

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеф Борел, во својот блог ги сумираше настаните во Европа, Латинска Америка, Азија и Африка во текот на 2021 година, а Западен Балкан, го спомна во само една реченица.

„Мора да продолжиме да ја градиме глобалната улога на ЕУ и да одговориме со сета решеност што можеме да ја собереме на сегашните кризи“, изјави Борељ.
Шефот на дипломатијата на ЕУ се осврна на пандемијата, ситуацијата во Украина, Латинска Америка, Африка… новиот претседател на САД, Џозеф Бајден , а кога станува збор за Западен Балкан, Борељ ги сумираше со преглед на настаните во БиХ, пренесува Косово онлајн.

„Самитот на источното партнерство го потврди стратешкиот, амбициозен и напреден пристап на ЕУ со нашите источноевропски партнери. Подемот на реториката и акциите за поделби низ Западен Балкан, особено во Босна и Херцеговина, исто така ги попречи напорите за приближување на шесте земји до нивната европска иднина“, рече Борељ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…

Тажно: Најмладиот пациент кој оди на дијализа…

Најмладиот пациент во Македонија што оди на…

Никогаш да не се заборави: Се одбележуваат…

Од денеска до недела ќе се одбележуваат…