Борел ја сумираше 2021 година, Македонија воопшто не ја спомна

t

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеф Борел, во својот блог ги сумираше настаните во Европа, Латинска Америка, Азија и Африка во текот на 2021 година, а Западен Балкан, го спомна во само една реченица.

„Мора да продолжиме да ја градиме глобалната улога на ЕУ и да одговориме со сета решеност што можеме да ја собереме на сегашните кризи“, изјави Борељ.
Шефот на дипломатијата на ЕУ се осврна на пандемијата, ситуацијата во Украина, Латинска Америка, Африка… новиот претседател на САД, Џозеф Бајден , а кога станува збор за Западен Балкан, Борељ ги сумираше со преглед на настаните во БиХ, пренесува Косово онлајн.

„Самитот на источното партнерство го потврди стратешкиот, амбициозен и напреден пристап на ЕУ со нашите источноевропски партнери. Подемот на реториката и акциите за поделби низ Западен Балкан, особено во Босна и Херцеговина, исто така ги попречи напорите за приближување на шесте земји до нивната европска иднина“, рече Борељ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Добро утро со Инфомакс: По патот на…

Во чест на големиот македонски револуционер, апостол…

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Вучиќ зема најмала плата од сите претседатели…

Иако вчера му беше зголемена платата, српскиот…

Добро утро со Инфомакс: Еден чоек шчо…

На денешен ден, 18 јануари 1830 година…

Гренел: Трамп сакаше економски развиен Балкан, дојде…

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател Доналд…