Објавено на:

БОРИСАВЛОВА: Бугарската Влада со месеци е подготвена и има подготвено план за утрешното запирање на гасот од Русија

t

Не постои закана за енергетската безбедност на Бугарија, изјави вечерва Лена Бориславова, шеф на кабинетот на бугарскиот премиер Кирил Петков.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Бориславова нагласи дека бугарската Влада е подготвена со месеци со план за дејствување во ваква ситуација.

-Обезбедени се алтернативни начини за испорака, нема причина за паника и за никакво стравување. Премиерот Кирил Петков и вицепремиерот Асен Василев се известени за ситуацијата, нема ризик за енергетската безбедност на Бугарија, истакна таа.

„Газпром експорт“ од четврток ја стопира испораката на гас за Бугарија, а бугарскиот министер за енергетика Александар Николов за утре закажа прес-конференција во врска со оваа мерка.

Бугарското Министерство за енергетика соопшти дека до овој момент во земјата не се воведуваат ограничувања за користење на гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од утре пороен дожд: Конечно ќе здивнеме…

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна…

Македонците во светот бараат извинување од Ескобар:…

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), водечка организација на…

Левица удри по министерот за правда! –…

Скандалозен е молкот и немањето реакција на…

(Видео) Бајден не може да си ја…

Американскиот претседател Џо Бајден се обиде да…

За седум дена ќе биде познат судбината…

Еврејската заедница на Македонија ја започна процедурата…