Објавено на:

Бориславова: Во Бугарија има политичари кои земаат пари директно од Русија за да креираат јавно мислење

t

Бугарските безбедносни служби имаат информации дека нашите политичари, јавни личности, аналитичари и други јавни личности се директно платени од руската држава за да го обликуваат јавното мислење во корист на оние кои се поволни за Руската Федерација. Ова го соопшти пензионираната шефица на кабинетот на Кирил Петков, Лена Бориславова, во интервју за радио „Дарик“.

„Постојат креатори на мислење кои учествуваат во дебати и ги ставаат своите лица на националниот етер. И тука, за жал, она што го гледаме, а што веќе беше воспоставено во февруари, е дека има говорници кои се платени, вклучително и од руската држава. – јавни и политички говорници. 4.000 лева месечно е цената на еден таков говорник. Тие, членови на службите кои им даваат информации на политичарите за тоа што всушност се случува, како и на поединечни политичари“, објасни Бориславова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Се огласи српскиот амбасадор во Бугарија: Еве…

Амбасадорот на Србија во Бугарија Жељко Јовиќ…

Сведоштво на патничка од автобусот: Одвлекување на…

Според патник од српскиот автобус кој веќе…

Најнови информации за српскиот автобус: 17 деца…

Универзитетската болница во Стара Загора вечерва прими…

(Видео) Трагедија: Автобус со деца од Србија…

Во Бугарија се превртел автобус со деца…