Објавено на:

Борисов во негов стил: Кулеба како сирак се врти низ нашиот парламент, не знам што подразбираат под заштитна опрема и кондомите се заштита

t

„Три-четири дена министерот за надворешни работи на Украина, господинот Кулеба, шета низ парламентот како сирак“, изјави лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов на прес-конференција во седиштето на партијата.

Со оваа изјава тој ги критикуваше пратениците кои не го поканија украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба да зборува од говорницата на Народното собрание при неговата посета на Бугарија.

„Пратениците денеска се занимаваа со сè друго, но не и со она што е важно за Бугарите“, додаде Борисов, критикувајќи повторно – овојпат за неиспитаните нацрт-одлуки за воена помош за Украина:

„Денеска беа предадени за 30 сребреници, на Велики четврток.

Поранешниот премиер го коментираше и предлогот на ПП за техничка помош за Украина како што следува:

„Не можам да разберам што значи техничка помош за заштитна опрема, заштитна опрема се и кондомите.

Борисов направи споредба меѓу објавата на Кирил Петков на Фејсбук и говорот на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на маргините на Националното собрание. Според него, бугарската позиција е лицемерна, а владата не може да носи одлуки, поради што ги одложува одлуките за Украина, кои може да се донесат без интервенција на Националното собрание.

Борисов повтори дека ГЕРБ ги дава сите свои пратеници за поддршка на гласањето за испраќање воена помош за Украина, но не е донесена одлука.

„Зошто стоите, зошто се понижувате? – се сврте кон „Демократска Бугарија“, индиректно повикувајќи ги да ја напуштат коалицијата и додаде: „Госпоѓа Нинова е многу постара од вас, не случајно ми рече“ да се разбираме како мажи“.

Борисов ја цитираше и изјавата на Нинова на почетокот на месецот, кога рече дека левицата нема да ги поддржи предлозите за воена помош:

„Сега е црвено, не ми е јасно како се гледаат црвените линии на црвените (…) какви црвени линии, кој ќе ја напушти оваа слатка коалиција.

Лидерот на ГЕРБ потоа ги прекори пратениците, кои денеска заминаа на 10-дневен одмор без да ги прифатат предлозите за испраќање оружје во Украина или мерките за справување со инфлацијата и високите цени на суровините.

Христо Гаџев го наведува одговорот на Корнелија Нинова за оружјето што го продава Бугарија. Од нејзиниот одговор се гледа дека Бугарија од 20 февруари до 13 април на земјите од НАТО им продавала оружје во вредност од 316 милиони евра. За истиот период во 2021 година, бројот на продадени оружја изнесува 117 милиони евра. Гаџев коментира дека Нинова успеала тројно да го зголеми извозот на оружје и иронично истакна дека „петгодишниот план го завршила за четири“.

Десислава Трифонова од ГЕРБ го критикува Даниел Лорер, кој не испрати одговор на прашање на нејзината пратеничка група за договорот за електрични автомобили, склучен лани од Кирил Петков – тогашен министер за економија. Трифонова предвидува дека се работи за „измама за 40 милиони лева“. Таа тврди дека договорот не ги исполнува условите од Законот за јавни набавки и европските директиви. Според неа, нема контролен механизам, што исто така е спротивно на прописите.

Трифонова го коментираше и случајот со меморандумот – ја наведе истрагата BIRD, според која Гемкорп е инвеститор во руска компанија за батерии заедно со банкар на Абрамович и советник на Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Добиваме повеќе оружје и друга помош!

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба…

Дали Петков ќе ја посети или не…

По вчерашната средба на бугарскиот политички врв…

Oпозицијата го пpeмисли Бојко: Време било да…

Екс бугарскиот премиер Бојко Борисов му го…