Објавено на:

Борисов ќе се брани од слобода доколку Обвинителството не донесе одлука за останување во притвор во следните 72 часа

t

Акцијата на МВР се одвиваше со целосно почитување на законот и лицата против кои се преземени процесни и истражни дејствија. Во текот на полициската акција извршени се претреси и заплени на три адреси. Ова го соопшти бугарското МВР во врска со апсењето на Бојко Борисов.

Полицијата во период до 24 часа приведе три лица на кои претходно им бил извршен лекарски преглед во Медицинскиот институт на МВР. Според првичните информации, имало сугестија дека дел од дејствијата би можеле да бидат поврзани со некои од 120-те предмети на кои работи Европското јавно обвинителство.

По извршување на процесно-истражните дејствија и анализа на прибраните докази и списи, се проценува дека материјалите ќе бидат известени во Софиското градско обвинителство. Денеска се сослушани и сведоци.

Во 10 часот утрово обвинителството по факс било известено за предистражната постапка покрената за случајот во МВР. Два часа подоцна беше назначен надзорен обвинител. Неколку часа подоцна, надзорниот обвинител одбил да се сретне со истражниот полициски службеник за да ги пријави материјалите од предистражната постапка.

Дадени се упатства истите да се внесат во канцеларијата на ПМГ. Во 16.00 часот надзорниот обвинител побарал да се сретне со истражните полициски службеници. На трите лица ќе им биде укинат полицискиот притвор доколку обвинителството не одреди обвинителски притвор до 72 часа.

Ќе се спроведуваат следните инструкции од надзорниот обвинител. Истрагата продолжува под надзор на обвинителството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турчин уапсен бидејќи се шетал со нож…

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција…

Приведена 26-годишна скопјанка барана со централна потерница:…

Вчера во Скопје, полициски службеници од тим…

НАЈНОВА ВЕСТ: Специјалци на улиците во Чаир…

Голема полициска акција е во тек вечерва…

Обвинителството бара притвор за насилникот кој претепа…

Основното јавното обвинителство отвори истрага против 20-годишник…

Турци уапсени во Скопје: Нападнале полицајци во…

Двајца турски државјани биле уапсени рано утрово…