Објавено на:

Борисов ќе се мачи да создаде влада ама мора да се задржат константни политики кон Македонија

t

Изборите покажаа дека народот никому не му даде независно право да владее, изјави лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, а пренесува БГНЕС.

Им предлагам на другите партии да се повлечат. И моето предвремено пензионирање се покажа како погрешно. Ова го покажуваат резултатите од гласањето. Прво и основно е кој е на страната на Украина, а кој не, ние го кажавме нашиот став. Народот јасно покажа – 67% се за проевроатлантските партии.

Луѓето јасно укажаа дека речиси ¾ од населението се за продолжување на овој пат. Втората тема – инфлација, финансии, економија, енергија, цени. Страшно е тоа што ни го остави во аманет владата на промени. Се може да се реши со редовна влада. Влегувајќи во еврозоната изјавуваме дека влегуваме таму, ова е второто нешто што им го нудам на политичките лидери, пазарите веднаш ќе се смират, рече Борисов. Од каде самодовербата на Асен Василев кога ги загуби изборите, праша Борисов.

Не гледам опција во која ГЕРБ коалицира со ДПС, Јанев и Преродба. Победата на ГЕРБ е морална, триумф над опскурантизмот. Ќе понудиме контакт група и преговарачки тимови. Ќе ги поканиме Плевнелиев и Паси на темата против Путин. Ќе ја поддржиме социјалната сфера, нема да се гради, ПП нека си ја стави својата програма, додаде Борисов. Реформа во која се појавуваат само имиња не е воопшто реформа. Нека ДБ ги предложи нивните судски реформи. Некои го нарекуваат национално, експертско, но не баш. Ако сакаат и без лидери и без лидери, но ќе биде многу тешко, изјави Борисов.

Тој прецизираше дека ГЕРБ ништо не разговарала со другите партии. „Треба да ги смириме емоциите од изборите. Еве, на пример, ги смиривме емоциите и радоста што ја победивме Хазарта во Софија, што сме први во Пловдив“, изјави и Борисов. „Не сакам да бидам премиер или заменик. Мојата морална победа е што ГЕРБ е првата политичка сила, сакаме да ја поминеме зимата на најдобар можен начин во овие тешки времиња. Не исклучувам ниту една страна од преговорите, да видиме што ќе понуди секоја“, објасни Борисов. Ако сакаат Кирил и Асен да останат, но јас не можам да ја напуштам ГЕРБ само затоа што тоа го сакаат. Не можам да се повлечам бидејќи ние сме првата политичка сила и да кажеме еве ме тепавте“, истакна и лидерот на ГЕРБ.

Борисов истакна дека нема да се потпира на сецесионисти и дека партијата е задоволна од машинското гласање.

Лидерот на ГЕРБ прецизираше дека треба да се даде оружје за Украина. „Тука нема да квичиме како ПП и да се криеме зад БСП. Не се криеме и на оваа тема сме јасни“, коментира и тој.

Ме интересираат оние Бугари во странство кои гласаа за „Преродба“, рече Борисов. Според него, нема логика во оваа нивна постапка со оглед на тоа што работат и живеат во Европа.

На прашањето на БГНЕС каков, според него, треба да биде профилот на идниот премиер, Борисов одговори: „Висок, витка, паметна, згодна, зборлива“.

За информациите дека ГЕРБ купила најмногу гласови за изборите, тој нагласи дека партијата не дала ниту денар. „Има правосуден систем, јасно напишавме дека купувањето и продавањето гласови е кривично дело“, додаде Борисов.

На прашањето зошто за преговори го користел моделот „сите се собираме“ на ПП, лидерот на ГЕРБ објасни дека тоа дефинитивно не е така, бидејќи тоа е практика што се прави во сите земји каде што има коалициски влади или програми. Борисов додаде дека секоја политичка формација мора да си го одржи зборот, давајќи ја како лош пример поранешната владејачка коалиција, која зазема различни позиции во однос на Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски медиум ги попари властите и историчарите!…

Колку е повулгарна лагата, толку полесно ја…

Бугарското МНР штрајкува за повисоки плати

Вработените во бугарското Министерството за надворешни работи…

Портпаролот на бугарското МНР: Манупулациите на историската…

Сите манипулации што заедничката комисија со Македонија…

Вечно виновни: Милков тврди дека Македонија е…

За жал, реакцијата во Република Македонија е…

По реакцијата на Пенушлиски делото „Галичник“ симнато…

На барање на познатиот македонски сликар Илија…