Објавено на:

Борис Џонсон му вети на Зеленски континуирана воена поддршка

t

Британскиот премиер Борис Џонсон вети дека ќе ја продолжи воената поддршка за Украина во денешниот телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

– Премиерот ја истакна тековната посветеност на Велика Британија да работи заедно со меѓународните партнери за да ја координира поддршката за зајакнување на самоодбраната на Украина, се наведува во соопштението на Даунинг стрит.

Двајцата лидери ја истакнаа континуираната важност на санкциите за вршење притисок врз рускиот претседател Владимир Путин и ги осудија одвратните напади врз невините цивили, по ужасните бомбардирања во Мариупол, се додава во соопштението. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џонсон: Путин да беше жена, што очигледно…

Рускиот претседател Владимир Путин немаше да ја…

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…