Објавено на:

Борис Џонсон сака Г7 да го размрда бизнисот со Кина

t

Може да се најде рамнотежа помеѓу заштитата на заедничките вредности и водење бизнис со Кина, изјави во неделата британскиот премиер Борис Џонсон додека светските лидери се собраа во Германија на самитот на Г7.

„Кина е огромен факт од нашите животи… Секоја земја собрана овде на Г7 прави огромен бизнис со Кина. Прашањето е дали можеме да продолжиме да го правиме тоа“, рече Џонсон за време на интервјуто емитувано на CNN. Програмата „Состојба на Унијата“, додавајќи: „Мислам дека треба да се постигне рамнотежа… Можеби е тешко, но тоа е она што треба да се обидеме и да го направиме“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денеска започнува воената вежба на Кина во…

Кина денеска почнува воени вежби во некои…

Кина разви и тестираше дрон за промена…

Кина разви нов систем на дронови за…

Фенгхе: Кина не може да се “скроти”,…

Кинеската Народноослободителна армија не се плаши од…

Црвен аларм во Кина: Најмногу заразени со…

Во Кина се регистрирани повеќе од 2.400…

“Глобал Тајмс”: Европа нема да ги жртвува…

Европа ги трпи последиците од украинската криза…