Објавено на:

Борис Џонсон сака Г7 да го размрда бизнисот со Кина

t

Може да се најде рамнотежа помеѓу заштитата на заедничките вредности и водење бизнис со Кина, изјави во неделата британскиот премиер Борис Џонсон додека светските лидери се собраа во Германија на самитот на Г7.

„Кина е огромен факт од нашите животи… Секоја земја собрана овде на Г7 прави огромен бизнис со Кина. Прашањето е дали можеме да продолжиме да го правиме тоа“, рече Џонсон за време на интервјуто емитувано на CNN. Програмата „Состојба на Унијата“, додавајќи: „Мислам дека треба да се постигне рамнотежа… Можеби е тешко, но тоа е она што треба да се обидеме и да го направиме“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија нека мрзне: Русија го обнови главниот…

Планираните работи за одржување на гасоводот „Силата…

Камала Харис ги осуди вознемирувачките потези на…

Американската потпретседателка Камала Харис ги осуди „вознемирувачките“…

Кинески двојни аршини: Тајван е Кина, ама…

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи…

Апасиев дел од прославата по повод 73-годишнината…

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, беше дел…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…