Објавено на:

Бостон со водство во серијалот со Голден Стејт

t

Бостон славеше во третиот натпревар во финалето на НБА со 116:110 и поведе со 2:1 во серијата.

Отпорот на Вориорсите беше скршен во последната четвртина, Вориорси претходно на два пати се враќаа од двоцифрената предност на Бостон. Најефикасни во редовите на Бостон беа Браун со 27 поени, Татум со 26 и Смарт со 24 поени. На спротивната страна Стеф Кари со 31 поен и Томпсон со 25.

Во Вориорс сигурно се загрижени и за повредата на Кари кој го напушти мечот на две минути пред крајот. Станува збор за повреда на стапалото, првите информации зборуваат дека не е ништо сериозно, но повеќе ќе се знае после денешните прегледи. Ако следниот натпревар Кари нема да биде во можност да настапува тоа ќе биде голем плус за Бостон.

Првата посериозна предност Бостон ја направи на стартот на втората четвртина кога водеа со 17 разлика, Вориорси се вратија во мечот со 10:0 серија. На паузата Бостон водеше со 12 поени, а потоа предовдени од Кари кон средината на третата четвртина се вратија, па и накратко поведоа со 82:83. Сепак, тука заврши нивниот отпор и до крајот Бостон беше подобриот тим и ја однесе победата.

Четвртиот натпревар се игра ноќта од петок кон сабота во три часот по полноќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јокиќ нерашлива енигма за противниците

Aктуелниот шампион Денвер продолжи со одличните настапи…

Кукоч: Јокиќ се уште не е подобар…

Легендарниот кошаркар Тони Кукоч смета дека Никола…

Балканците рушат рекорди: Дончиќ стана прв играч…

Кошаркарот на Далас маверикс, Лука Дончиќ, постави…

Голден Стејт се врати на НБА тронот

Голден Стејт продолжува да пишува историја и…

НБА ѕвездата не го заборави родниот град:…

Кошаркарот на Кливленд кавалирс, Џеди Осман, во…