Бојкот на работата во Железници: Од утре Македонија нема да има железнички сообраќај!

t

Машинскиот и извршниот персонал на „Железници транспорт” најавува дека од утре во седум часот ќе го прекине железничкиот сообраќај.

Причина за бојкотот на работата, како што вели претставникот на машинскиот персонал Душко Чакаровски, е неисплатениот надомест за материјални трошоци што требале да го добијат заклучно со денеска.


Според Чакаровски, бојкотот е согласно Одлуката од ноември лани која предвидува најдоцна до 25 во месецот да им биде во целост исплатена платата за претходниот месец, а најдоцна до 10-ти во месецот да ги добијат и материјалните трошоци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија и Франција за модернизација на товарниот…

Две железнички компании во државна сопственост инвестираат…

Каква реалност нѐ очекува ако Русија каже…

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и…

Студентите од Тетовскиот државен универзитет ја бојкотираат…

Професорката Бесијана Мехмеди е во центар на…

Богоев ја нападна Левица: Кој ве плати…

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев смета дека…

(Видео) Срамен бојкот на наставата во Гостивар:…

Родителите на децата од гостиварското основно училиште…