Објавено на:

Бојченко: Повеќе од 200 цивили остануваат во Азовстал

t

Повеќе од 200 цивили се уште се со припадниците на украинските сили во големата фабрика за челик Азовстал во Мариупол, изјави денеска градоначалникот Вадим Бојченко.

Тој рече дека околу 100.000 цивили се уште се во градот на југот на Украина, кој беше окупиран од руските сили, пренесува Ројтерс. Евакуацијата на цивилите од Азовстал започна на 1 мај, со помош на ОН и Меѓународниот комитет на Црвениот крст.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов влажен и постуден бран, обилни врнежи…

УХМР соопшти дека во понеделник, под влијание…

ПЕТМИНА ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈКА ВО СКОПСКО ЛИСИЧЕ…

Петмина повредeни, од кои еден со тешки…

ИТАЛИЈА ГО ЗАБРАНИ ЧЕТГПТ, ПОПУЛАРНИОТ ЧЕТБОТ ЗАСНОВАН…

Италија стана првата западна држава која го…

(Видео) Спасовски тврди: Намален криминалитетот во првите…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска,…

Браво: Данела го враќа Ќосето – поднесено…

Градоначалничката Данела Арсовска отпочнува со постапка за…