Објавено на:

Бојченко: Повеќе од 200 цивили остануваат во Азовстал

t

Повеќе од 200 цивили се уште се со припадниците на украинските сили во големата фабрика за челик Азовстал во Мариупол, изјави денеска градоначалникот Вадим Бојченко.

Тој рече дека околу 100.000 цивили се уште се во градот на југот на Украина, кој беше окупиран од руските сили, пренесува Ројтерс. Евакуацијата на цивилите од Азовстал започна на 1 мај, со помош на ОН и Меѓународниот комитет на Црвениот крст.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски експерт прашува: Ѝ подготвува ли САД…

Западот подготвува државен удар во Грузија со…

Ќе влеземе заедно? Мишел: Украина може да…

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави…

Рама: Конфликтите во Косово се од интерес…

Албанскиот премиер Еди Рама изјави за британскиот…

Спасовски: Мицкоски не знае како е да…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва…

(Видео) Димовска и Трајковски пукаа шампањ кога…

Кога почна бомбардирањето на Белград од страна…