Објавено на:

Бојченко: Повеќе од 200 цивили остануваат во Азовстал

t

Повеќе од 200 цивили се уште се со припадниците на украинските сили во големата фабрика за челик Азовстал во Мариупол, изјави денеска градоначалникот Вадим Бојченко.

Тој рече дека околу 100.000 цивили се уште се во градот на југот на Украина, кој беше окупиран од руските сили, пренесува Ројтерс. Евакуацијата на цивилите од Азовстал започна на 1 мај, со помош на ОН и Меѓународниот комитет на Црвениот крст.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Хрват уапсен во Панама за убиство…

На аеродромот во Панама е уапсен хрватски…

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…

Ердоган го претстави новиот кабинет: Ова се…

Реџеп Таип Ердоган, откако денеска свечено положи…

Украинците бесни: Унгарија објави карта од Украина…

Украинското Министерство за надворешни работи ја укори…