Објавено на:

Бразилски експерт: Мултиполарен свет ќе има откако ќе се уништи алијансата САД-Европа

t

Ќе може да се изгради мултиполарен свет дури по уништувањето на сојузот на САД со Европа, смета Брено Алтман, извршен директор и издавач на интернет порталот Opera Mundi.


„Новиот свет што не чека е биполарен, билатерален. Затоа што гледаме дека постои сојуз меѓу САД и Европа, а постои и сојуз меѓу Русија и Кина. Ова е преоден поредок – не мислам дека овој биполарен свет И не мислам дека Латинска Америка или други земји имаат интерес овој биполарен поредок да продолжи.Мислам дека сè што гледаме во моментов е поврзано со сојузот на САД со Европа и некои азиски земји, а овој свет исто така ќе пропадне – и само откако овој свет ќе пропадне, ќе имаме вистинска можност да изградиме мултиполарен свет. “, рече експерттот за време на видео конференција со земјите од Латинска Америка, организиран од медиумската групација Russia Today.

Алтман изрази уверување дека појавата на мултиполарен свет е неизбежна. „Нека станува се повеќе и поразновидно, главната работа што ќе го придружува овој процес е губењето на хегемонијата од страна на САД“, објасни експертот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Официјален Вашингтон: Македонија што побрзо да ги…

Американската Влада излезе со став во однос…

Обама за пресудата: Ова е напад на…

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама во…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Бајден: Ова е тажен ден за судот…

Претседателот Џо Бајден рече дека одлуката на…

(Фото) Почна “револуцијата”: Протести пред Врховниот суд…

Бројни активисти се собраа пред Врховниот суд…