Објавено на:

Бразил и Шпанија регистрираа први случаи на починати од мајмунски сипаници

t

Први смртни случаи од мајмунски сипаници регистрирани во Бразил и Шпанија.

Министерството за здравство на Шпанија го потврди првиот смртен случај во земјата од мајмунски сипаници. Тоа е првиот фатален исход во Европа, а вториот надвор од територијата на Африка.

Претходно денеска Бразил го пријави првиот смртен случај од мајмунски сипаници надвор од африканскиот континент.

Станува збор за 41-годишен маж, кој, како што соопшти бразилското Министерство за здравство, боледувал и од лимфом и имал ослабен имунолошки систем, соопшти Ројтерс.

Инаку, до денес во Шпанија се пријавени 4.298 случаи, покажуваат податоците на Националната мрежа за епидемиолошки надзор, пренесе „Мундо“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпанија воведува “данок на солидарност”: Ќе го…

Шпанија ќе спроведе „данок на солидарност“ од…

Психопати насекаде: Жена претепала седуммесечно бебе во…

Седуммесечно девојче се бори за живот откако…

Повторно врие во Каталонија: Протести за независност…

Десетици илјади жители на шпанската покраина Каталонија…

Авион кој требало да слета во Германија…

Авионот кој летал од Шпанија за Германија,…

Курти бара Шпанија да го признае Косово:…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Шпанија треба да…