Објавено на:

Брилијантниот Дончиќ обезбеди „мајсторка“ за Далас!

t

Далас уште еднаш покажа дека е тим составен од многу таленти и забележа убедлив триумф против најдобриот тим во лигашкиот дел од сезоната Феникс Санс (113-86) и со тоа обезбеди седми натпревар во полуфиналната серија. Екипата од Аризона само до средината на втората четвртина беше рамноправен ривал на Маверикси, кои потоа додадоа гас и забележаа висока победа.

На паркетот одново блескаше Дончиќ со 33 поени, 11 скока, осум асистенции и четири украдени топки, а солиден беше и Реџи Булок со 19 поени. Диандре Ејон ги предводеше Санси со 21 поен, а Девин Букер имаше 19 поени и осум асистенции.


,,Мајсторката” ќе се игра на теренот на Феникс Санс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сефте победа на македонските одбојкари за убедлив…

Во својот прв настап одбојкарската репрезентација на…

Манасков и Веспрем против Келце на Ф4,…

Денеска во Виена беа извлечени полуфиналните двојки…

Спречен инцидент во Бутел на ракометен натпревар,…

„На 22.05.2022 околу 18:15 часот во спортската…

Гореше небото над Белград, а еве и…

Навивачите на Црвена Звезда ја прославија 33.…

Милевски го објави списокот со фудбалери за…

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски,…