Објавено на:

Британија бара Русија да биде суспендирана од Советот за човекови права на ОН

t

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас денеска изјави дека Русија мора да биде суспендирана од Советот за човекови права на Обединетите нации поради масовните гробници пронајдени во Буча, Украина.

– Со оглед на веродостојните докази за воени злосторства, вклучително и извештаите за масовни гробници во Буча, Русија не може да остане членка на Советот за човекови права на ОН, напиша Трас на Твитер.

Украинските власти вчера соопштија дека истражуваат можни злосторства на руските сили откако, како што тврдат, пронашле стотина тела расфрлани во градовите, меѓу кои и Буча, а по повлекувањето на руските сили од таа област, објавија западните медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

ЕУ: Србија да објасни зошто не воведува…

Неименуван висок претставник на Европска комисија, порача…

Украинците вријат-Путин потпиша: Нуклеарната централа “Запорожје” од…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со…