Објавено на:

Британија бара Русија да биде суспендирана од Советот за човекови права на ОН

t

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас денеска изјави дека Русија мора да биде суспендирана од Советот за човекови права на Обединетите нации поради масовните гробници пронајдени во Буча, Украина.

– Со оглед на веродостојните докази за воени злосторства, вклучително и извештаите за масовни гробници во Буча, Русија не може да остане членка на Советот за човекови права на ОН, напиша Трас на Твитер.


Украинските власти вчера соопштија дека истражуваат можни злосторства на руските сили откако, како што тврдат, пронашле стотина тела расфрлани во градовите, меѓу кои и Буча, а по повлекувањето на руските сили од таа област, објавија западните медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…

Американските дронови нема долго да издржат во…

Додека Вашингтон праќа беспилотни летала „Греј орел“…