Објавено на:

Британија предлага хомосексуалците и бисексуалците да се вакцинираат против мајмунски сипаници

t

Британските здравствени власти ќе почнат да нудат вакцини против мајмунски сипаници за геј мажите и бисексуалците, бидејќи тие се изложени на најголем ризик да се заразат со таа болест.

„Лекарите може да размислат да вакцинираат некои мажи кои се изложени на најголем ризик од инфекција“, се наведува во соопштението на Британската агенција за здравствена безбедност.

Агенцијата идентификувала дека промискуитетните хомосексуалци се во најголем ризик да заболат од мајмунски сипаници.

„Со вакцинирањето на ризичните групи се надеваме дека ќе го прекинеме синџирот на пренос на инфекција и ќе помогнеме да се намали епидемијата“, истакна раководителката на Одделот за имунизација во Агенцијата за здравствена безбедност, д-р Мери Ремзи, раководителката на одделот за имунизација во Агенцијата за здравствена безбедност.

Минатиот месец, водечки советник на Светската здравствена организација рече дека епидемијата на мајмуни сипаници надвор од Африка веројатно се проширила преку сексуалната активност помеѓу мажите за време на забави во Шпанија и во Белгија.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Воскреснуваме стари болести: Невакцинирањето ја донесе Црна…

Црногорскиот Институт за јавно здравје, повторно апелираше…

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…