Објавено на:

Британија, Франција и САД: Ги отфрламе грубо лажните наводи на Русија дека Украина се подготвува да употреби валкана бомба

t

Шефовите на британската и француската дипломатија Џејмс Клеверли и Кетрин Колона и американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјавија дека нивните земји ги отфрлија тврдењата на Русија дека Украина се подготвува да употреби таканаречена „валкана бомба“ на сопствена почва.


Претходно, руското МО, повикувајќи се на “веродостојни извори во различни земји – вклучително и во Украина” – објави дека “режимот во Киев” подготвува провокација на територијата на својата земја поврзана со поткопување на т.н. „валкана бомба“ или нуклеарно оружје со ниска моќност.

Целта на провокацијата, според нив, е да се обвини Русија за употреба на оружје за масовно уништување и со тоа да започне моќна антируска кампања во светот со цел да ја поткопа довербата во Москва. Од различни извори стана познато дека под водство на западните куратори, Киев веќе ја започна практичната имплементација на овој план. Раководството на Источната фабрика за рударство и преработка, лоцирана во градот Жовти Води, регионот Днепропетровск, како и Киевскиот институт за нуклеарни истражувања, имаа задача да ја направат многу „валканата бомба“. Работата на тоа е веќе во завршна фаза, велат од Москва.

„Нашите земји јасно ставија до знаење дека сите ние ги отфрламе грубо лажните наводи на Русија дека Украина се подготвува да употреби валкана бомба на сопствена почва. Светот ќе го препознае секој обид да се искористи ова тврдење како изговор за ескалација“, се вели во заедничката изјава објавена на веб-страницата на британската влада.

Претходно рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу им изрази загриженост на своите колеги од САД, Франција и Турција поради можна употреба на „валкана бомба“ од Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Кој “ќари” од војната? Лани била најуспешна…

Продажбата на американско оружје во странство се…