Објавено на:

Британската влада “пред провалија”: Најновите анкети покажуваат дека може да изгубат повеќе од 800 совети на претстојните локални избори

t

Конзервативците во Британија можат да изгубат 800 советнички места на локалните избори следниот месец.

Според новите анкети, изборите на советот и локалните власти на 5-ти мај ќе доведат до 5% замав за лабуристите далеку од ториевците.


Ова значи дека лабуристите се на пат да добијат околу 800 советници и контрола на околу 20 совети.

Тие би можеле да ги вклучуваат Болтон, Бриџинд, Харлоу, Мертир Тидфил, Милтон Кејнс, Плимут, Шефилд, Саутемптон и Вирал.

И Барнет и Вандсворт во Лондон, исто така, треба да бидат запленети од лабуристите, сугерираше анкетата на Изборниот Калкулус и Дознај сега.

Губењето на ториевците на Вандсворт од лабуристите ќе се покаже како сеизмички резултат, бидејќи околијата во Лондон беше славно омилена на Маргарет Тачер и беше водечки Конзервативен совет повеќе од 40 години.

Контролата на ториевците на советот го сметаше Вандсворт како пионер во аутсорсинг на локални услуги и познат по своите ултра ниски општински даноци.

Анкетата предвидуваше дека ториевците на Борис Џонсон ќе загубат 800 советници следниот месец, иако може да ја изгубат контролата само врз неколку совети.

Тие дури би можеле да добијат совети како што се Елмбриџ, Хеверинг, Пендл, Вале од Гламорган и Ворчестер, покажа студијата.

Беше сугерирано дека таков резултат ќе биде разочарувачки за ториевците, но не и катастрофален и не укажува на пропаѓање на поддршката на конзервативците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ја направија салата во коментари: Британската…

Британската амбасадорка во Украина, Мелинда Симонс, беше…

Морбидно но вистинито: Сиромашните Британци принудени да…

Британците кои тагуваат без пари, принудени да…

Британија понуди да прифати 200.000 Украинци

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска предупреди на…

Британија удри по руските банки и олигарси

Велика Британија ги објави санкциите против пет…

Џонсон: „Русија ја планира најголемата војна во…

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека доказите…