Објавено на:

Британската разузнавачка служба: „Вагнер“ пристигна во Украина

t

Британската разузнавачка служба соопшти дека се очекува Русија да испрати повеќе од 1.000 платеници во источна Украина поради големите загуби.

Руската приватна воена компанија „Вагнер груп“ веќе е присутна во источна Украина и се очекува да испрати повеќе од 1.000 платеници, вклучително и високи офицери, соопшти британското Министерство за одбрана.

Персоналот на Вагнер, наводно, е повлечен од мисиите во Сирија и другите делови на Африка, бидејќи приоритет сега е во Украина.

Групата Вагнер првпат излезе на виделина за време на руската инвазија на источна Украина во 2014 година. Оттогаш, независните истражувања и истраги на Си-Ен-Ен открија дека приватниот воен изведувач дејствувал во Сирија и во неколку земји во Африка. Американските власти и претставниците на човековите права ги обвинија за континуирано кршење на човековите права.

Се верува дека групата е поврзана со Евгениј Пригожин, олигарх кој е многу близок до Кремљ што е познат како „кувар“ на Путин. Кремљ постојано негираше какви било врски со групата. Пригожин негира секаква вмешаност во Вагнер.

Украинската разузнавачка служба претходно соопшти дека ја следела групата внатре и надвор од Украина и оти неколку оперативци на Вагнер биле убиени внатре во земјата. Тие се препознаваат по нивните единствени ознаки за идентификација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…