Британскиот гигант „Шел“ нема да добие руски гас

t

Британскиот енергетски гигант „Шел“ нема да може да купува руски гас поради антируските санкции, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Лондон сака да биде лидер на се што е антируско. Дури сака да биде пред Вашингтон! Тоа е цената!“ – изјави Песков.


Тој мислеше на фактот дека Велика Британија е единствената земја што воведе санкции за руската Гаспромбанка, преку која се плаќа рускиот природен гас. Мерката ефикасно ја негира можноста Британија да плати за стоката.

На 31 март, Путин потпиша декрет со кој се бара од купувачите на гас од „непријателските земји“ да отворат специјални сметки во рубљи и девизи кај Газпромбанк за да платат за испораките на гас. Тие ќе ги префрлаат средства во странска валута на Газпромбанк, која ќе купува рубљи на берзата и ќе ги префрли на сметките на купувачите во рубљата за да изврши плаќања на добавувачите на Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претпладне сончево и топло до 34 степени,…

Времето претпладне ќе биде сончево и топло…

Иванов: Кога државата зема кредити да даде…

Кога државата зема кредити за да ги…

Инфомакс е, и ќе биде редакција на…

Во вечерашното издание на "Teшки муабети" се…

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

(Фото) Ова се сите осомничени за случајот…

Управата за финансиска полиција денеска поднесе седум…