Британскиот министер за одбрана: ПУТИН МОЖЕ ДА ОБЈАВИ СВЕТСКА ВОЈНА ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА!

t

Британскиот министер за одбрана Бен Валас изјави дека нема да биде изненаден доколку Владимир Путин објави нова светска војна и нареди масовна мобилизација на Русите.

„Владимир Путин би можел да објави нова светска војна во наредните денови“, предупреди британскиот министер за одбрана, а пренесува британски Мирор.


Валас истакна дека рускиот лидер може да започне „масовна мобилизација“ и да го искористи 1 мај за да им објави војна на „светските нацисти“.

Русија започна инвазија во Украина на 24 февруари, велејќи дека тоа е специјална операција за ослободување на Украина од нацистите. Оттогаш, украинските градови се погодени од гранатирање во тепачката за која премиерот Лиз Трас рече дека може да трае до 10 години.

И во лицето на Западот, кој и дава пари и оружје на Украина, Русија ги повикува своите нуклеарни капацитети во заканите. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека опасноста од нуклеарна војна е сериозна.

Валас претходно оцени дека Путин не ги постигнал главните цели во Украина и предупреди дека затоа може да и нареди на својата армија да ги зајакне своите позиции во Украина и на тој начин да стане, како што рече, еден вид „растечки тумор“ во земјата.

„Не би бил изненаден… што веројатно на 1 мај ќе изјави дека сега сме во војна со светските нацисти и дека мора масовно да го мобилизираме рускиот народ“, рече Валас.

Валас за Скај њуз изјави дека Велика Британија ја поддржува целосната репресија на Русија од Украина, а не ја отфрли и можноста да и даде поддршка на Украина за враќање на Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, пренесува „Гардијан“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Најнов извештај од МВР: 47 полицајци…

47 поврдени полицајци, 11 потешко, 2 посериозно,…

Забрчанец за денешните протести: Вергините, маските и…

„Вергините, маскираните и русјаците ни ја палат…

Дурловски: Секој крај е ваков, полицијата против…

Јавноста е ужасната од денешната полициска бруталност…

Најмалку тројца полицајци повредени во демонстрациите, оштетено…

Тројца полицајци се повредени, а едно полициско…