Британскиот министер за одбрана: ПУТИН МОЖЕ ДА ОБЈАВИ СВЕТСКА ВОЈНА ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА!

t

Британскиот министер за одбрана Бен Валас изјави дека нема да биде изненаден доколку Владимир Путин објави нова светска војна и нареди масовна мобилизација на Русите.

„Владимир Путин би можел да објави нова светска војна во наредните денови“, предупреди британскиот министер за одбрана, а пренесува британски Мирор.

Валас истакна дека рускиот лидер може да започне „масовна мобилизација“ и да го искористи 1 мај за да им објави војна на „светските нацисти“.

Русија започна инвазија во Украина на 24 февруари, велејќи дека тоа е специјална операција за ослободување на Украина од нацистите. Оттогаш, украинските градови се погодени од гранатирање во тепачката за која премиерот Лиз Трас рече дека може да трае до 10 години.

И во лицето на Западот, кој и дава пари и оружје на Украина, Русија ги повикува своите нуклеарни капацитети во заканите. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека опасноста од нуклеарна војна е сериозна.

Валас претходно оцени дека Путин не ги постигнал главните цели во Украина и предупреди дека затоа може да и нареди на својата армија да ги зајакне своите позиции во Украина и на тој начин да стане, како што рече, еден вид „растечки тумор“ во земјата.

„Не би бил изненаден… што веројатно на 1 мај ќе изјави дека сега сме во војна со светските нацисти и дека мора масовно да го мобилизираме рускиот народ“, рече Валас.

Валас за Скај њуз изјави дека Велика Британија ја поддржува целосната репресија на Русија од Украина, а не ја отфрли и можноста да и даде поддршка на Украина за враќање на Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, пренесува „Гардијан“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…