Објавено на:

Британските пратеници покренаа истрага против Борис Џонсон – формирана посебна комисија

t

Против Борис Џонсон е покрената истрага.

Британските пратеници денеска започнаа истрага за наводите дека премиерот Борис Џонсон погрешно го информирал парламентот со неговите првични одговори на извештаите дека тој и членовите на неговиот персонал ги прекршиле прописите за заклучување поради Ковид-19.


„Пратениците ја усвоија иницијативата на лабуристите за формирање парламентарна комисија за да се утврди дали негирањето на Џонсон дека ги прекршил правилата претставува непочитување на Долниот дом на парламентот, пренесува Ројтерс. Предлогот беше усвоен без гласање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британските пратеници покренаа истрага против Борис Џонсон…

Против Борис Џонсон е покрената истрага. Британските…

Официјален Загреб внимателно ќе ги следи случувањата…

Скандалозната реакција на МВР во првично објавените…

Приватен детектив е убеден дека Матеј Периш…

Угљеша Гргур, приватен детектив, смета дека обвинителството…

Скaндал во Бугарија: Близок соработник на Борисов…

Комисијата за борба против корупција и конфискација…

Aрсовска ќе истражува каде исчезнаа 12 милиони…

“Прво ќе се посветиме да институциите преземат…