Објавено на:

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може само да го разбудат гневот на Русите

t

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите на Велика Британија и нејзините сојузници против Русија „глупава алатка“ и смета дека сегашната политика против Русија може да доведе до „стратешки погрешни пресметки“, пишува весникот „Тајмс“.


„Долгорочната цел треба да биде Украина да ја контролира целата своја територија, но тоа не мора да значи дека мора да се користи воена сила за ослободување на Крим, па дури и целиот источен Донбас. Некои од овие цели може подобро да се постигнат преку дипломатија и селективно олабавување на санкциите“, – се цитира објавувањето на зборовите на свештеникот.


Според Бејнс, санкциите против Русија се „глупава алатка“ што може да го поттикне рускиот национализам, а реакцијата на ОК и нејзините сојузници на акциите на Русија може да доведе до „стратешки погрешни пресметки“.

Подоцна, според Тајмс, англиската црква изјавила дека ставот на бискупот не ја одразува политиката на црквата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уапсен осомничен саботер за теpopистичкиот напад на…

Саботерот имал двојно руско-италијанско државјанство, бил регрутиран…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Невработеноста во Русија достигна историски минимум

Бројот на невработени лица падна под 3%…

(Фото) Лавров на средби со значајни дипломати…

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација,…

Будимпешта: Ќе ја продолжиме соработката со Русија…

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер…