Објавено на:

Британски Генерал: НАТО е поразен од Путин, Алијансата треба да ја замени помала офанзивна коалиција на држави

t

НАТО е поразен од Владимир Путин кој играше на блефот на Алијансата за Украина и треба да биде заменет со помала коалиција на нации подготвена да биде поофанзивна, изјави денеска поранешниот командант на британската армија.

Генералот Сер Ник Паркер го нарече неговиот предлог „контроверзен“, но укажа на фактот дека 30-члената алијанса – која ги вклучува САД, ОК и неколку европски земји – не можела да ја спречи инвазијата на рускиот претседател на Украина.

Поранешниот командант на копнените сили во британската армија рече дека НАТО сега е во одбранбена позиција, држејќи го источното крило на алијансата кое последен пат се прошири во 2004 година.

Тој за денешната програма на Би-Би-Си Радио 4 изјави дека помал воен сојуз ќе биде подобро прилагоден за „развивање на офанзивна контра-стратегија на Путин“.

Запрашан на денешната програма на Би-Би-Си Радио 4 за одговорот на НАТО на инвазијата на Москва на Украина, генералот Паркер рече: „Претпоставувам дека е малку контроверзно, мислам дека НАТО е поразен, блефот на НАТО беше изигран.

„Не можевме да ги спречиме Русите да ја газат цела Украина и сега НАТО ја држи линијата на експанзијата од 2004 година, по линијата на балтичките држави и Полска и Унгарија и Романија.

Тој продолжи: „И она што треба да го направи е да ја одбрани таа линија, тоа е она што во воена смисла би го нарекле одбранбена позиција. И мислам дека нема капацитет да премине во офанзива со сите 30 нации, сите со малку поинакви погледи.

„Треба да имаме помала коалиција на нации кои можат да почнат да развиваат офанзивна контра-стратегија на Путин.

Неговите коментари следуваат откако Украина понуди да се откаже од својата амбиција да се приклучи на НАТО во обид да стави крај на војната, а мировните преговори меѓу Москва и Киев треба да продолжат во петок.

Путин го искористи проширувањето на НАТО кон исток како едно од неколкуте оправдувања за неговата брутална војна и побара Украина да ја следи неутралноста како услов за повлекување.

Во меѓувреме, земјите на НАТО постојано ги одбиваа барањата на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, директно да и помогнат во борбата на неговата земја против инвазивните сили на Москва, поради страв дека ќе бидат вовлечени во поширок конфликт со Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БОМБА: “Огнените” изнудија смена на претседателството во…

Лидерот на ДУИ и „огнената група“ по…

(Видео) Се подготвува хаос – Шпицниот градоначалник…

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, преку…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Илон Маск се пишамни: Повторно сака да…

Илон Маск му понуди на Twitter повторно…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Нема да има…

На прашање на Инфомакс до премиерот Ковачевски…