Објавено на:

Британски доброволец во Украина: Тоа беше самоубиствена мисија, лесно може да ве убијат вашите

t

Новинарот на Телеграф разговарал со британски платеник кој отишол во Украина . Тој призна дека од самиот почеток тоа не била најдобрата идеја и зборуваше за „самоубиствени мисии“. Според него, многумина не разбираат што прават.

Упатувајќи се во Украина како странски воен доброволец, Мет Робинсон замислувал како ќе се бори против непријателот. Наместо тоа, тој го доби своето прво борбено искуство не во рововите на Донбас, туку во автобус што патуваше низ Полска.

„Еден полски волонтер беше многу пијан и одеднаш сфати дека автобусот не носи сите во Русија“, се сеќава Робинсон. – Сакаше да му се закани на возачот со нож. Го разоружавме и во тој момент решив дека приклучувањето во меѓународната легија не е најдобрата идеја ако дури и луѓе како него го поминат првичниот тест“.

Првите гребнатинки откриваат многу, бидејќи токму со тоа се соочуваат странските волонтери во Украина: соборци со различни квалитети, сомнителен процес на регрутирање, како и сознанието дека Кремљ ги држи сите на своите ласерски нишани.

Не е чудно што луѓето стануваат трезни и ги губат своите илузии. „Ако дојдете до погрешен командант, може да станете само топовско месо. Многу е опасно да се биде на бојното поле без да воспоставите интеракција со другите. Лесно може да бидете убиени од вашите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВАШИНГТОН ЌЕ ГО ДОЧЕКА ЗЕЛЕНСКИ СО 24…

Белата куќа се обратила до Конгресот со…

Делови од две скопски општини утре ќе…

Од ЕВН Македонија АД денеска известуваат дека…

Пашинјан: Нема да поднесам оставка

Во никој случај нема да поднесам оставка,…

Западни медиуми: Украина наиде на одбрана каква…

Во текот на контраофанзивата Украина се соочи…

ПОЧНУВА СЕЗОНАТА НА ЗАТНАТИ НОСОВИ; Галеника со…

Непријатното чувство од затнат нос влијае на…