Објавено на:

Британски историчар за потонувањето на воениот брод „Москва“: Ова не и се случило на Русија од 1941 година

t

Британскиот историчар Еван Маудсли, кој е специјализиран за руската историја и Втората светска војна, за Би-Би-Си изјави дека последен пат руски крстосувач бил потопен пред 81 година, и тоа од страна на Германија во близина на Крим за време на Втората светска војна.

Тој додаде дека Русија изгубила други видови воени бродови за време на Втората светска војна, но Чернова Украина е последниот руски крстосувач што бил потопен – во 1941 година.

Професорот Маудсли додаде дека бродот „Москва“, иако беше стар речиси 40 години, е еден од најголемите бродови во руската морнарица и дека од 1980-тите не се изградени нови бродови со голема површина.

– Претпоставувајќи дека Москва всушност била погодена и уништена од релативно мала ракета Нептун, настанот сугерира дека бродот имал лоша ракетна одбрана и слаба контрола на штетата, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Агелер сѐ уште не открива имиња од…

Соединетите Американски Држави сѐ уште не ги…

(Видео) Потребни се итни мерки или за…

Вице-премиерот, Фатмир Битиќи смета дека потребно е…

Наставничка од Гостивар тепала ученик во основно…

53-годишна наставничка во основно училиште од Гостивар…

Финансиската полиција бара документи за директорувањето на…

Финансиската полиција го истражува работењето на поранешниот…

Мицкоски се откажа од предвремени парламентарни избори

Христијан Мицкоски денеска се откажа од предвремените…