Објавено на:

Британски разузнавачи: Русија е значително ослабена од војната, ќе требаат години за да се врати во нормала

t

Британското Министерство за одбрана соопшти дека конфликтот во Украина значително ги оштетил руските вооружени сили и нивната опрема.

Во борбите е уништен најмалку еден Т-90М, најмодерниот тенк на руската армија. Овие тенкови беа претставени во 2016 година и имаат подобрен оклоп, оружје и најнапредни системи за сателитска навигација. Околу 100 од овие тенкови се во употреба.

 

Конфликтот во Украина сериозно ги оштети некои од најспособните руски единици. Ќе треба многу време и пари за Русија да ги обнови своите сили по војната. Посебно ќе биде предизвик да се замени најсовремената опрема, поради санкциите што се воведени – наведoa британското министерство на Твитер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

Зеленски призна: Ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави синоќа…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…

Османи: На Русија и одговара да ги…

Руската Федерација е еден од факторите на…