Објавено на:

Британски разузнавачи: Русија е значително ослабена од војната, ќе требаат години за да се врати во нормала

t

Британското Министерство за одбрана соопшти дека конфликтот во Украина значително ги оштетил руските вооружени сили и нивната опрема.

Во борбите е уништен најмалку еден Т-90М, најмодерниот тенк на руската армија. Овие тенкови беа претставени во 2016 година и имаат подобрен оклоп, оружје и најнапредни системи за сателитска навигација. Околу 100 од овие тенкови се во употреба.

 

Конфликтот во Украина сериозно ги оштети некои од најспособните руски единици. Ќе треба многу време и пари за Русија да ги обнови своите сили по војната. Посебно ќе биде предизвик да се замени најсовремената опрема, поради санкциите што се воведени – наведoa британското министерство на Твитер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…