Објавено на:

Британското Министерство за одбрана: Русија вложува значителен напор во источниот пробив

t

Русија вложува „значителен напор“ околу градовите Изиум и Северодонецк, во обид да се пробие кон источните Словјанск и Краматорск региони на Украина, се наведува во извештајот на Министерството за одбрана на Велика Британија.

Според Министерството, украинските сили ги спречиле руските да преминат река во Донбас.

– Такви преминувања на реки во спорна средина беа „високо ризичен маневар“ што „говори за притисокот под кој се наоѓаат руските команданти“ да постигнат напредок во источна Украина, се истакнува во извештајот.

Исто така се посочува и дека Русија не успеала да направи значителен напредок и покрај преместените војници во областа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко: Ако им треба помош на нашите…

Зборувајќи за време на државната посета на…

Еден гол му беше доволен на Интер…

Бранителот на пехарот во Купот на Италија,…

Заврши седницата на ИО на СДСМ: Еве…

(Интегрален текст од изјавата на Богданка Кузеска,…

(Видео) Грев е ова што ѝ го…

Грев е тоа што ѝ го прават…

(Видео) Ангелов ексклузивно за Инфомакс: На следните…

Доколку на наредните избори не добиеме 100%…